loader

Monitory 144 Hz i ich przydatność

Wybór monitorów na rynku jest niewątpliwie bardzo szeroki. Producenci tego sprzętu starają się przyciągać do siebie klientów na najróżniejsze sposoby. Obecnie możemy zauważyć trend, w ramach którego coraz częściej próbuje się "zaimponować" klientowi szczegółową specyfikacją techniczną.Sprawia to, że kupując nowy monitor możemy poznać mnóstwo jego wiele parametrów technicznych. O ile niektóre z nich dla przeciętnego użytkownika nie mają w zasadzie większego znaczenia, o tyle na inne warto zwrócić szczególną uwagę.

Do tych najważniejszych można zaliczyć częstotliwość odświeżania monitora. Dobrze jest wiedzieć, co tak w zasadzie ona oznacza i czy warto inwestować w monitor z jak najwyższą jej wartością. Obecnie swego rodzaju standardem jest 144 Hz, ale istnieje wiele sprzecznych opinii na temat tego, czy rzeczywiście jest ona potrzebna standardowemu użytkownikowi.

Częstotliwość odświeżania - co to jest?

Mówiąc w skrócie, częstotliwość odświeżania to parametr określający ilość obrazów, jaką monitor jest w stanie wyświetlić w ciągu sekundy. Częstotliwość standardowo wyrażana jest w hercach. Na rynku znajdziemy oczywiście modele monitorów z najróżniejszą częstotliwością. Przyjęło się, że absolutne minimum dostępne w sklepach to 24 K/s, natomiast pewnym standardem jest 60 K/s. Pojawia się tu bowiem pytanie, czy wyższa częstotliwość jest w ogóle zauważalna dla ludzkiego oka. Jak pokazują badania, potrzebujemy minimum 30 K/s, aby nasze oko uznało coś za płynny ruch bez zacięć. Inne badania mówią z kolei, że powyżej 300 K/s nasze oko nie dostrzega już żadnej różnicy i jest to dla nas całkowite maksimum.

monitor do gry

Jakie rozwiązanie wybrać?

Pytanie o optymalną częstotliwość zadają w pierwszej kolejności gracze. To właśnie im zależy na tym, aby nawet przy wartkiej akcji dziejącej się na ekranie monitora obraz stale był płynny i bez żadnych zakłóceń. Nie ma jednak zgody co do tego, jaka wartość jest najlepsza dla graczy. Szczególnie w grach akcji ilość FPS-ów jest zmienna i zależy nie tylko od gry, ale również od mocy samego komputera lub konsoli. Okazuje się, że częstotliwość 144 Hz ma sens głównie dla profesjonalnych graczy. W przypadku zwykłego miłośnika gier komputerowych, wartości w okolicach 70 Hz dają już doskonałe efekty.

Przyjęło się uważać, że to właśnie 144 Hz jest obecnie szczytem marzeń. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie ku kupieniu takiego monitora. Trzeba jedynie pamiętać, jak istotny jest sam komputer. W przypadku tak dobrego monitora potrzebny nam będzie naprawdę mocny sprzęt. W przeciwnym wypadku nie będzie on w stanie wygenerować odpowiedniego obrazu i zwyczajnie nie wykorzystamy wszystkich możliwości naszego monitora.

Zobacz

W dobie dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, praca zdalna stała się nieodłączną częścią naszego życia. Kluczowym elementem sprzętu komputerowego, który wpływa na naszą wydajność i komfort, jest klawiatura. Wybór odpowiedniej klawiatury bezprzewodowej może znacząco wpłynąć na naszą efektywność i zadowolenie z wykonywanej pracy. W tym artykule przyjrzymy się, na...

Xbox Series X i Xbox Series S to dwie różne konsole Microsoftu, które miały swoją premierę w listopadzie 2020 roku. Chociaż oba modele są wyposażone w najnowocześniejsze technologie, istnieją pewne zasadnicze różnice między nimi. W tym artykule przyjrzyjmy się im bliżej - zobaczysz, czym różnią się obie konsole i dzięki temu będziesz wiedział...

Przełom minionego roku bez wątpienia nie było zbyt łaskawy dla miłośników gier komputerowych. Ceny kart graficznych tak poszybowały w górę, że wiele osób postanowiło odłożyć zakupy na później. Jak sytuacja kształtuje się obecnie? Zobaczmy, biorąc za przykład kilka cieszących się popularnością modeli.Ceny kart graficznych poszybowały w górę głównie za sprawą...